Bu Şehirler Kışın Bir Başka Güzel!

Kış ayları soğuk geçse de sıcak çikolatanın lezzetine, karlı tepelere, ışıklandırılan şehir sokaklarına, buz pateni pistlerine ve berrak masmavi gökyüzüne kim hayır diyebilir? Kış mevsimini bu yıl, tüm doğal güzellikleri ve muhteşem şehir manzaralarıyla keşfetmek istiyoruz. Kış aylarında, Avrupa'nın tarihi şehirlerinin ayrı bir sihri olduğunu düşünüyoruz. Reykjavik’ten Delft’e, Salzburg’dan Varşova’ya, Grenoble’dan Bergen’e kış mevsiminin en çok yakıştığı şehirler…

Bergen, Norveç

Masallarda anlatılan hikâyelerden birini yaşamak istiyorsanız rotanızı Norveç'in sevimli şehri Bergen'e çevirmelisiniz. İskandinav yaşam kültürünün benzersiz bir örneği ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyerek bu şehri anlatmaya başlayalım. Yaklaşık 300.000 nüfusuyla Norveç'in ikinci büyük şehri Bergen küçük balıkçı kasabası ruhunu koruyor. Renk renk boyanan liman kıyısındaki evleriyle çizgi romanları aratmıyor. Kendinizi en güzel doğa manzaraları arasında bulacağınız Bergen, Kuzey Işıkları için de uygun konum ve iklimi sunuyor.

Delft, Hollanda

Mavi desenli çömlekleriyle özdeşleşen Hollanda'nın sürpriz şehri Delft aslında bozulmayan Rönesans mimarisi, dünyaca ünlü Vermeer'in evi olmasıyla bir başyapıt. Kanal manzaraları ile Amsterdam'ı anımsatan şehir tarihi, kültürü, sanatsal zenginliğiyle başkenti aratmıyor. Komşusu olduğu Rotterdam, Lahey şehirlerinin bir adım geride kalması size turist yoğunluğundan uzak bir şehri keşfetme avantajı sağlıyor. Küçük bir kasaba düzeninde olmasına rağmen mağazaları, butikleri, müzeleri ve restoranlarıyla canlı bir şehir olduğunu her fırsatta anımsatıyor. Rönesans yapılarını ve kanal manzaralarını bir de kar yağdığında görmelisiniz!

Varşova, Polonya

II. Dünya Savaşı sırasında % 85'i yıkılan ancak sonraki yıllarda aynı tarzda yeniden inşa edilerek tarihi dokusunu yaşatmayı başaran Varşova... Son yıllarda adını daha sık duyduğumuz bu kültür odaklı şehir beklentilerinizin üzerinde bir seyahat deneyimiyle donatıyor sizi. Dünyanın en önemli eğitim destinasyonlarından biri olan Polonya’nın başkenti de tabi ki bu gücüyle genç nüfusa ev sahipliği yapıyor. Gökdelenlerden Sovyet dönemini yansıtan kale ve saat kulelerine kadar tüm manzaraları barındıran Varşova'da her detay bir yapbozun parçası gibi.

Salzburg, Avusturya 

Bir kar küresi içerisinde gezmek istiyorsanız sizi, Avusturya'nın sanat kokan şehri Salzburg'a davet ediyoruz. Mozart'ın doğum yeri olmasıyla sokaklarında müzik tınılarını duyumsadığınız Salzburg'da dolaşırken kraliyet ruhunu, zarafeti hissetmemek imkânsız. Germen mimarisiyle işlenmiş sokaklarında dolaşırken tarihte bir zaman yolculuğuna çıkarıyor sizleri. Mozart’ın evleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tepeye kurulmuş kalesi, mağazalar ve restoranlarla çevrili Getreidegasse Caddesi ile Salzburg’u bir de beyazlar altındayken gezmelisiniz. Zamanınız varsa kış mevsiminde bambaşka bir güzelliğe bürünen Hallstatt’a günübirlik bir gezi yapabilirsiniz. 

Reykjavík, İzlanda

Bir balıkçı köyü olarak kurulan; saflığını kaybetmeden hızla Avrupa'nın modern şehirler listesine giren Reykjavik! Avrupa'nın en soğuk noktalarından biri olsa da kış mevsiminde Reykjavik'e gitmek için sebebiniz çok... Öncelikle kar yağdığında tam bir kartpostala dönüşen şehir manzarası için bu yolculuğa değer. İkinci olarak az yerleşimi sayesinde kış gecelerinde fazla ışığın olmaması Kuzey Işıklarını görebilmeniz için harika bir ortam hazırlıyor. Hava soğuk olsa da sizi ısıtacak kaplıcaları ise karla kaplı manzarada sıcacık sularda keyif yapma şansı veriyor. Şubat ayında gerçekleşen Işık Festivali ise karlar ülkesine çok yakışıyor.

Grenoble, Fransa

Fransa'nın güneydoğusuna denk gelen Grenoble ismini yazarken heybetli Alp dağları ile çevrili olan iki bin yıllık bir şehirden bahsediyoruz. Mimari yapıları ve dağların görüntüleri ile harika bir kontrast oluşturan şehir siluetine bir de güzel parkları, kayak merkezlerine yakın konumunu ekleyin! Geleneksel sanata, modern sanata, arkeolojiye, bilime adanan müzeleriyle bir sanat şehri olma yolunda güvenli adımlar atan Grenoble, hem doğa hem şehir hayatını yaşamak isteyen gezginlere önerimizdir!

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 118