Bu Yaz “Doğu’nun Paris’i” Van’a Yolculuğa Çıkıyoruz!

Türkiye en batısından en doğusuna güzelliklerle dolu. Bu sefer sizi en doğuya Van‘a götürüyoruz. 

Geçmişi M.Ö. 5000’li yıllara dayanan Van’ın tarihi Huriler, Urartular, Persler, Medler ve Romalılar olmak üzere 5 önemli dönemden oluşuyor. Van için Doğu’nun Paris’i diye boşa dememişler. Urartu Medeniyeti'ne başkentlik yapan Van, köklü kültürü ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Muhteşem güzellikteki Van Gölü etrafına konuşlanmış olan şehir medeniyetlerin izleriyle dolu! Başlı başına bir dünya mirası sayılacak Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi, Van Kalesi, Van Kedisi, Van kahvaltısı, Van Gölü ile Van’ın tarihi güzellikleri ve doğal hayatın eşsiz sürprizleri sizleri bekliyor.

Bu yaz, Doğu'nun güzelliklerini görmek için dopdolu bir rota hazırladık. 29 Ağustos - 1 Eylül tarihlerinde Doğu'nun sesine kulak verip Doğubayazıt -Van - Ahlat - Tatvan yolculuğuna çıkıyoruz.

 29 Ağustos - 1 Eylül 2019

Bölge insanının sıcaklığı, yerliler arasında deniz denilen Van Gölü etrafına ve civar dağlarının izin verdiği şekilde ovaya kurulu güzellikleriyle Van’ı gezerken bu toprakların hakkını verecek, keşiflerle dolu günler geçireceksiniz.

Şehrin görülmesi geren yerlerinin başında kuşkusuz Van Kalesi geliyor. Şehir merkezine yürüyüş mesafesinde olan kale Urartular döneminden günümüze ulaşan nadide eserlerden. Buraya gelmişken kalenin hemen altındaki parkta yer alan tarihi Van Evi’ni ve tarihi köprüleri de görmede olmaz! Şehrin simgesi olan mavi ve yeşil gözlü kedilerin yaşadığı Van Kedi Evi’nde keyifli saatler geçirmek, Van’ın bir diğer simgesi olan Akdamar Adası’nı ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Kilisesi’ni ziyaret etmek bu şehre dair size çok şey anlatacak.

Kudüs’ten İran’a kaçırılan ve 7.yy’da getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç’ın bulunduğu tahmin edilen yer olarak bilinen Akdamar Kilisesi dinler tarihi açısından da büyük bir önem taşıyor. Tarihiyle insanı büyüleyen ve dik bir kayanın üzerine kurulu olan Hoşap Kalesi de Van’ı Van yapan eserlerden bir tanesi!

Van’ın tarihi ve doğal güzellikleri kadar tüm ülkeye nam salmış mutfak kültürünü deneyimlemeden Van gezisi eksik kalır… Bölgeye özgü bitkilerin karışımıyla yapılan "otlu peynir","karakovan balı", un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla oluşan "murtuğa", tereyağında kavrulan ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan "kavut"tan oluşan Van Kahvaltısı’nın tadı damağınızda kalacak.

Van başlı başına bir mücevher olsa da bu şehri çevreleyen bambaşka güzellikler de saklı. Doğubayazıt’a geçip dünyanın ilk kalorifer tesisatının kurulduğu İshakpaşa Sarayı’nı, Van Gölü’nün diğer kıyısındaki Bitlis’e bağlı Ahlat’taki Selçuklu Mezarları ve Nemrut Krater Gölü’nü de görmeden dönmüyoruz.

Doğu Sizi Çağırıyor: Doğubayazıt -Van - Ahlat - Tatvan 

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 132