Çocuklarla “Define adası tadında” Korsika

Korsika tatilde büyüten, öğreten ve eğlendiren bir ada: Çocuklarınızın okumasını istediğiniz tüm kitapları “bir coğrafya” olarak önlerine koyduğunuzu düşünün. Ve bu kitabı 1-2 haftada nefes almadan okuduklarını. İtalyan güneşinin altında bir Fransız güzeli olan Korsika, kendine has “vahşi batısıyla” çocukların aklını başından alacak. 

Napolyon Müzesi Fransa’yı sarsan, nice monarşileri dize getiren Napolyon’un gözlerini dünyaya açtığı evin ta kendisi. 17 yy’a tarihlenen bina 1967 yılında Bonaparte’ın anısına ulusal müze haline getirilmiş. Herkes Napolyon kadar şanslı olmayabilir elbette. Dediği gibi, “Korsika’yı öğrenmenin tek yolu, orada doğmuş olmaktır.”  Napolyon’un doğup büyüdüğü ve ölmeden önce son kez gidip kaldığı bu mütevazı baba evinin dev hikâyeleri var. Avrupa’ya korku salan bu kumandanı kendi topraklarında tanıyacağız.

Renklerin ve şekillerin dünya dışı olduğu Scandola Doğal Yaşam Parkı ise Alice Harikalar Diyarı’nın Akdeniz versiyonu olsa gerek! Koruma alanının tadını çıkaran obur karabataklardan devasa martılara, Yunus ve fok kolonilerinden av peşinde balıkkartallarına kadar yok yok. Burada çocukları tamamen tabiatın kollarına bırakıyoruz: Purcaraccia Şelaleri’nde doğal kaydıraklardan kendilerini aşağı bıraksınlar, sudan çıkmasınlar! 

Fransa anakarasında yer alan Kaplumbağa Köyü dünyanın farklı coğrafyalarından gelen kara ve su kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor. Tarih öncesi dönemlere kadar bir kronolojiyle çocuklara özel sunumlar hayli eğlenceli.

Güney Korsika’nın mikro adrenalin kampı Ospedale gölü, Korsikalıların sahil şeritleriyle göz kamaştırırken asıl ganimeti “kendilerine” sakladıklarına dair çarpıcı bir örnek teşkil ediyor. Otantik tabiat diyebileceğimiz bu bölge çocukları çıldırtmak üzerine dizayn edilmiş: Ağaç tırmanma şeritlerinden maymun ve Himalaya köprülerine kadar herşey düşünülmüş. Selvi ve çam ağaçlarıyla çevrili olan, oksijeniyle cömert Ospedale hiç ama hiç yormayacak.

Güney şeridinin göz bebeği Bonifacio ise Sardinya’dan bir öpücük uzaklığında: Yunanlılar zamanında Korsika’ya “Kalliste” demişler: Yani güzel ada! Bu benzetmenin sualtı mağaraları ve civar adalarıyla denizci ve koloni ulus olan Yunanlıların kadrajından çıkmamasına şaşırmamak gerek. Bonifacio amatör balıkçılıktan, dalmaya, aklınıza gelebilecek tüm su sporlarıyla özellikle deniz ve yelken tutkunlarını mıknatıs gibi çekiyor.

Size özel seyahat programı  ve detaylı bilgi için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 132