Ekim Ayının En Keyifli Destinasyonları

Sonbaharda da seyahatlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Peki, Ekim ayında nereye gidilir? Sonbahar renklerinin tabloya dönüştürdüğü doğa tatilleri, yepyeni hikâyelerle tanışacağınız kültür gezileri, yaz destinasyonlarıyla Ekim ayında da görülecek çok yer, yapılacak çok yol var. Sonbahar renkleriyle kimlik değiştiren Vermont’tan dünya tarihinin etkileyici noktalarından Ürdün’e, İtalya’nın şaşırtan kozmopolit şehri Perugia’dan medeniyetler buluşması Antakya’ya uzanan Ekim ayının en keyifli destinasyonları…

Antakya, Türkiye

antakya

Herkesin eşit, kimliklerin önemsiz olduğu Antakya dinlerin ve kültürlerin bir arada ne kadar güzel ve gür sesli olduğunun en güzel örneği bu topraklarda... Havaların Antakya'da henüz sıcak olduğu Ekim ayı bu toprakları tanımak için ideal zaman! “Hristiyanlık” isminin ilk kez kullanıldığı kilise olması ile tüm dünyada ruhani bir öneme sahip St. Pierre Kilisesi, tarih ve sanatın buluştuğu Antakya Mozaik Müzesi, Musa ağacının hayat bulduğu Samandağ, Roma döneminden kalma Titus Tüneli ile Antakya’yı keşfedin.

Tarihin, geleneklerin, farklı kültürlerin ve kendine özgü lezzetlerin nam saldığı bu zenginlikte zamanı unutun!

04-06 Ekim Kültür ve Lezzet Harmanı Antakya Gezisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın! 


Perugia, İtalya

perugia

Perugia'nın meşhur Baci çikolatalarının ana vatanı olduğunu biliyor muydunuz? Her çikolata parçası içerisinden çıkan özlü sözleriyle İtalya'nın sembol tatlarından birinin doğum yeri olan Perugia çikolatadan ibaret değil elbette. İtalya'nın "yeşil kalbi" Umbria Bölgesi'nin merkez şehri Perugia komşusu Toskana kadar popüler olmasa da karakteristik özellikleriyle en az Toskana şehirleri kadar sevilesi!

14. yüzyılda kurulan ve İtalya'nın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan Perugia'da genç nüfusun enerjisi her zaman hissediliyor. Roma, Venedik, Floransa, Bologna gibi ününe ün katan şehirler arasında yeni yeni fark edilen Perugia bugün yeni restoran ve barları, butikleri, tarihi yapılarıyla gezginlerin radarına giriyor.

Ürdün

petra_ürdün

Binlerce yıllık insan tarihinin önemli kavşaklarından biri olan Ürdün Romalıların, Osmanlıların, Avrupalı Haç yolcularının ayak izlerini taşıyor. Tarihte birçok işgalle karşı karşıya kalan Ürdün'de bu dönemlerden geriye kalan ise gösterişli kiliseler, Haçlı hisarları ve çöl kaleleri olmuş. Ürdün dendiğinde akla gelen kayıp şehir Petra oluyor...

Petra kadar bu ülkenin çölleri, çarpıcı manzaraları, antik kentleri ve kültürel yapıları da siz de derin izler bırakacak. Sadece kültürel değil aynı zamanda vahşi doğa ve ekstrem su sporları ile maceraperestleri de heyecanlandırıyor. Ürdün'ü sonbaharda gezmenin en güzel yanı ise gündüzleri bunaltmayan havası ve akşamları serin oluşu...

Mauritius

mauriitus

Hint Okyanusu'nun büyüklüğünde inci gibi parlayan, palmiye ağaçlarının gölge olduğu yumuşacık kumlu sahillerin sahibi Mauritius Adası... Henüz yaza veda etmek istemiyorsanız rotanızı tropikal iklimiyle aklınızı çelen Mauritius'a çevirin. Yılın en sıcak günlerinin başladığı Ekim ayında güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarın. 

Mauriitus’un zengin doğası ve su altı yaşamı ile şnorkelle yüzebilir, dalış noktalarında tüplü dalış yapabilirsiniz. Adanın yağmur ormanlarına doğru yürüyüşler yapabilir, adanın az keşfedilmiş yerlerini keşfedebilirsiniz. Hint, Fransız, Afrika ve Çin mutfaklarından esinlenen lezzetleri ise her gün adaya dair yeni bir kültürel keşif olacak.

Vermont, ABD

montpelier_vermont

Her sonbahar, ABD'nin Vermont Eyaleti en güzel sonbahar renkleriyle görsel şölen yaşatıyor. Kırmızı, turuncu ve sarının bin bir tonu ile kasabalar, şehirler başka bir kimliğe bürünüyor sanki. Eğer road trip seven gezginlerdenseniz Vermont rotası hayalinizden çok daha güzel manzaralarla sizi tanıştıracak. 

Dörtte üçü ormanlarla kaplı olan Vermont rotanızda Burlington, ülkenin en güzel kasabalarından Woodstock, eyaletin en eski parkı Mount Philo, Manchester, Bennington, Weston, Willmington mutlaka olmalı. Tabi dilerseniz, Vermont sonbahar gezilerinin vazgeçilmezi olan Route 100 rotasını da gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık 348 km uzunluğundaki bu yol Stamford'dan Westfield'e uzanıyor. Rota, birbirinden güzel 33 köy ve kasabayı kapsıyor.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 179