Eylül Ayının En Keyifli Destinasyonları

neuschwanstein

Bir yandan yazın son günlerine diğer yandan doğanın en güzel manzaralarını sunduğu sonbahar mevsiminin ilk günlerine gelmek üzereyiz. Paltoları giymeden önce son kez keyifli bir deniz tatili yapmak isteyenler, sonbaharın keyfini keyifli rotalarla keşfetme hayali kuranlar bu yazı tam size göre! Ilıman havanın, sakin denizin, yoğun kalabalıktan arınmış adaların tadını çıkarma zamanı. Santorini’den Florida Keys’e, Datça’dan Romantik Yol’a uzanan Eylül ayının en keyifli destinasyonları…

Cotswolds, İngiltere

cotswolds_ingiltere

Anglosakson kültürünü ve yaşam tarzını seviyorsanız Cotswolds tüm beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak, masal tadında bir bölge. İngiltere'nin tam ortasına denk gelen Cotswolds tam 2 bin metrekarelik bir alanda 5 ilçeden oluşuyor. Onlarca karakteristik köyü, köşkleri, Roma kalıntıları, katedralleri, bahçeleriyle bir tablonun içerisinde geziyormuşsunuz hissini veriyor.

Gloucestershire, Warwickshire, Wiltshire, Worcestershire, Oxfordshire ve Somerset ilçeleri boyunca uzanan Cotswolds bal rengindeki taş evleri, yemyeşil bahçeleri, antika dükkanları, tasarım butikleri, gurme restoranlarıyla tüm duyularınızı güzellikleriyle besliyor. Londra’dan 2 saat 15 dakikalık bir araba yolculuğuyla bu İngiliz rüyasını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Santorini, Yunanistan

santorini

Evet, Kiklad Adaları'nın en çok turist ağırlayan adalarından Santorini, 75 kilometrekarelik küçük bir ada olmasına rağmen limanı ve havaalanı sayesinde denizden ve havadan ulaşım kolaylığı sağlıyor. Yüksek sezonda bir hayli kalabalık olan bu masalsı volkanik ada için Eylül ayı harika bir zamanlama. Kayıp Atlantis şehrine ev sahipliği yaptığı düşünülen Santorini, gerçekten romantik ve pitoresk bir ada. 

Adaya feribotla denizden yaklaşırken veya uçakla havadan iniş yaparken gördüğünüz manzaralar bu adanın neden bu kadar popüler olduğunu anlamanızı sağlıyor. Mavi kubbeli bembeyaz karakteristik binaları, sürpriz köyleri, siyah ve kırmızı renkli kumsalları, manzaralı restoranları, hafızalarınıza kazınacak gün doğumu ve gün batımı manzaraları Santorini'ye âşık olmanız için yeterli değil mi?

Romantik Yol, Almanya

Neuschwanstein_germany

Almanya’nın güneyinde, Bavyera bölgesindeki 360 km'lik Romantik Yol Main Nehri’nden Alplere uzanıyor. Seyahatinizin sonunda adının hakkını verdiğine ikna olduğunuz Romantik Yol tam olarak Main Nehri'nin içinden geçtiği Würzburg'dan başlayarak güneyde Alpler'in kapısı olan Füssen'de son buluyor. 

Özenle korunan Orta Çağ surlarıyla çevrili kasabaları, yemyeşil tepelere inşa edilen şatoları, şirin kiliseleri ve gösterişli katedralliyle bir hafta değil bir ay hiç sıkılmadan zaman geçirebileceğiniz Romantik Yol, Almanya'nın peri masalı. Doğanın en güzel renklerini aldığı sonbaharda yapacağınız bu rotada Würzburg, Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl, Nördlingen, Augsburg gibi kasabaları ve Neuschwanstein, Hohenschwangau şatoları ile sadece doğasıyla değil sanatı, tarihi ve kültürüyle de kendine hayran bırakacak.

Florida Keys, ABD

key_west

Florida Eyaleti'nde, yaklaşık 1700 adadan oluşan Florida Keys modern dünyanın koşuşturmasından kaçıp, bambaşka bir hayata adım atmak isteyen maceraperestlerin en sevdiği yerlerden biri. "ABD'nin Sonu" olarak adlandırılan bu adalar topluğu kibrit çubuğunu andıran ince uzun yapısı, gelgit yapan sahilleri, pastel tonlarındaki evleri, muhteşem gün batımı manzaraları ile farklı bir auraya sahip.

Florida’nın tropikal ve büyüleyici Keys rotasının başlangıcı sayılan Key Largo; en renkli balıkçı kasabalarından Islamorada; birçok adadan oluşan ve Florida Keys'in kalbi sayılan Marathon; birbirine köprülerle bağlanan minik adalardan oluşan The Lower Keys; Florida Keys'in en ucu ve en popüler destinasyonu Key West rotası ile unutulmaz bir seyahate çıkmaya hazır olun!

Datça

datca

Yunan filozofu Strabon'un da dediği gibi “Tanrı uzun yaşamasını istedikleri kullarını Datça’ya yollarmış.”

Türkiye'deki cennetin bir diğer adı olan Datça, Ege Denizi ile Akdeniz''in ortasında tabiatın tüm nimetlerini kendi sınırlarında toplamış büyülü bir yarımada. Keşif dolu Datça Yarımadası Eski Datça gibi sempatik kasabası, Knidos gibi etkileyici antik kenti, mavi ve yeşilin buluştuğu onlarca koyu ile ruhlara üfleyen sihirli bir destinasyon.

Batıya doğru uzanan ve dağların arasına saklanan Ovabükü, Palamutbükü, Hayıtbükü, Kızılbük koylarında denizin ve sessizliğin tadını çıkarıp; kendi kültürünü koruyan ve "şehirleşmeyen" Eski Datça'nın sokaklarında, mekânlarında zamanı unutun.

Bonus: Girit Adası

girit_adasi

Afrika, Avrupa ve Anadolu arasında benzersiz bir konum, 8.330 km² yüzölçümü ile Yunanistan'ın en büyük adası Girit farklı karakterlere sahip kasaba ve şehirlerin varlığıyla tek seyahatte sizi bir duygudan başka bir duyguya sürüklüyor. 1.000 km'yi aşan sahilleri, ılıman iklimiyle gönüllerde hep ayrı bir yeri olan bu büyük ada konumu ve havasıyla Neolitik dönemden beri yaşam merkezi olmuş. 

Binlerce yıllık geçmişinde medeniyetler zinciri oluşturan Girit'te kültürel, tarihi, doğal zenginlikler sizi hiç yalnız bırakmıyor. Hanya, Rethymno, Elounda, Loutro gibi çekim merkezleriyle size deniz, doğa, tarih tatillerini bir arada yaşatıyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 179