Isparta'da Gül Hasadı Deneyimine Davetlisiniz!

Hem duyguların hem de Isparta’nın sembolü olan gülün üretim sürecinde yaşanan görsel şölenine dâhil olmaya ne dersiniz?

24 - 26 Mayıs tarihlerinde Eğirdir - Burdur - Güneykent - Sagalassos - Salda Gölü rotasında Isparta’nın kaderini değiştiren gül bahçeleri ve bir gelenek haline gelen Gül Hasadı ile bu toprakların ruhuna dokunmaya gidiyoruz! Mis kokulu gül bahçelerini, gül fabrikası ve müzesini gezip, içerisinde yüzlerce kilogram gül çiçeğinin olduğu büyük gül havuzunda unutulmayacak anılar biriktirmek için bize katılın!

Rehber Mine Karahan Tamer ile günün her saati başka bir manzara sunan Eğirdir Gölü ve ‘cittaslow’ unvanını alan Eğirdir; günümüze en iyi şekilde korunarak gelen, Psidia bölgesinin en zengin kenti Sagalassos Antik Kenti, Türkiye’nin Maldivler’i “Salda Gölü”, Isparta’nın ünlü gül bahçeleri ile tanışın!

Kökleri Doğu Asya’ya dayanan ve Isparta’da 150 yıllık bir geleneği olan Isparta gülü, dünyada endüstriyel anlamda kullanılan 3 gül türünden en değerlisi.

Isparta'da yetişen güllerin %40'ının üretildiği Güneykent beldesi, özellikle gül hasadı festivali zamanında doğanın en canlı renklerine bürünüyor. Yemyeşil bir doğa ve bu yeşilliğin ortasında açan pespembe güller size Monet’nin manzara tablolarını anımsatıyor.

Belki de hayatınızda sadece bir kez yaşayacağınız bu özel deneyimde parfüm müzesini andıran kokular eşliğinde bir gün geçireceğiz.

Yılda sadece bir kez gerçekleşen gül hasadında bu keyifli ritüele misafir oluyoruz.

Sadece kokusu için şifa için de büyük değer taşıyan gül yağını elde etmek biraz da gönül işi. Elle hasat geleneğinin sürdürüldüğü tarlalardaki hasat deneyimi için biz de güne erkenden başlayacağız.

Güllerin içerisindeki değerli uçucu yağları kazanmak adına güllerin üzerine güneş değmeden sabahın ilk ışıklarında yaprakları tek tek ellerimizle toparlayarak, özel olarak dağıtılan gül keselerinde toplayacağız.

Topladığımız keseler, değerli uçucu yağları ısı ve zamandan korumak adına 6 saat içinde fabrikaya götürülüyor. Tabi, biz de gül yapraklarıyla dolu fabrikaya hem üretimi görmeye hem de gül havuzlarında zamanı unutmaya doğru yol alıyoruz.

Fabrikada gül yağı ve gülsuyunun elde edilmesini; doğal bir şekilde reçel ve gül imalatını gözlemliyoruz.

Ardından, en beklenen an geliyor. Yüz binlerce gül yaprağını bir arada görüp, gül kokusuyla mest olacağımız fabrikada gül havuzlarında bol bol fotoğraf çektirecek ve bu pespembe ortamda ruhumuza renk katacağız.

Bir gelenek haline gelen gül hasadı deneyiminden sonra sıra Sagalassos Antik Kenti ve Salda Gölü’nde!

12 bin yıllık köklü bir geçmişten günümüze en iyi şekilde korunarak gelen Sagalassos, bize göre "Türkiye'de görülmesi gereken en önemli 10 antik kent" arasında yer alıyor. Binlerce yıl önce yaşayan kültürel, ticari ve sanatsal gücün izlerini her dokunuşta göreceğiz.

Adım attığınızda bir bilimkurgu filminde gibi hissettiğiniz Salda Gölü ise Türkiye’nin en kıymetli doğal oluşumlarından biri. “Türkiye’nin Maldivler’i” olarak anılmasının yanı sıra barındırdığı endemik türler ile Önemli Bitki Alanı, Önemli Kuş Alanı kriterlerini sağlayan bir doğal değer. Bembeyaz kumları arasında parıldayan turkuaz mavi sularıyla büyüleyen Salda Gölü, dünyada Mars'ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren ender yerler arasında!

Antik Kentlerin, Kral Yolunun, Gül Hasadının Anavatanı Isparta Gezisi

24 - 26 Mayıs

Eğirdir - Burdur - Güneykent - Sagalassos - Salda Gölü

Detaylı Program Bilgisi ve Rezervasyon İçin Tıklayın!