“Koronavirüs Sonrası Seyahatler Nasıl Olacak?” Raporumuz Yayınlandı

 Koronavirüs sonrası “Yeni Normal" ile birlikte değişecek seyahat alışkanlıklarımız hakkında hazırladığımız 10 soruluk anketimiz 694 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Anket sonuçları hem seyahat severler hem de sektörel olarak faydalı verilerle dolu. Seyahat kısıtlamaları, seyahat etme koşulları, gelecek seyahatlerden beklentiler, tercih edilecek destinasyonlar gibi konularda Turizm ve Seyahat sektöründeki değişime de ışık tutuyor. Anket sonuçları, olumsuz koşullara rağmen seyahatlerin geleceğiyle ilgili çok da umutsuz olmadığımızı gösteriyor.

Anketten dikkat çeken sonuçlardan bazıları ise şöyle:

1-3 ay içinde Türkiye’de Koronavirüs ile ilgili tedbirlerin azalarak, 3-6 ay içinde ilk seyahatlerimizi gerçekleştirebileceğimizi yansıtıyor.

Ankete katılanlara yöneltilen “İlk seyahatinizin ne zaman olabileceğini düşünüyorsunuz? sorusuna katılımcıların  %46’sı 3-6 ay sonra, %30’u 2021 yılından önce olmaz, %24’ü de 1-3 ay sonra şeklinde cevap verdi. 

“İlk seyahatiniz ne amaçla olabilir?” sorusuna katılımcıların %77’si tatil, keyif amaçlı cevabını verirken  %23’lük kesim ise iş amaçlı olarak yanıtladı.

Ankete katılanların %80’ini ilk seyahatlerinde yurt içi destinasyonları tercih edeceğini belirtirken ilk seyahatlerini otomobilleri ile yapacaklarını belirttiler. Katılımcıların %80’i ilk yurt içi seyahatlerini otomobil ile, %17’si uçak ile, %3’ü ise otobüs/tren ile gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Otel konaklama tercihleri ile ilgili olarak hijyen, temizlik güvencesinin belirleyici olacağını düşünen katılımcı oranı %91 iken bunu sırasıyla konfor, otel yıldız sayısı ve servis kalitesi takip ediyor.

“Seyahatlerinizde hangi tarz otellerde konaklamayı tercih edersiniz?” sorusuna gelen yanıtlar ise butik otellerin daha çok tercih edileceğini gösteriyor. Katılımcıların %51’i butik otellerde konaklamayı seçerken, %25’i 5 Yıldızlı otelleri, %14’ü Doğa otellerini tercih ediyor.

İlk yurt dışı seyahatlerde ise kısa mesafeli uçuşlar tercih edilecek. Katılımcılarımızın %77’si ilk yurtdışı seyahatini Avrupa’ya yapmayı planlıyor. 

Anket sonuçlarına dair infografiğimizi aşağıda bulabilirsiniz:


Şimdilik #EvdeKalTürkiyem #EvdenKeşfet #ŞimdiHayalEtSonraSeyahatEt

travel@julesverne.com.tr