Maldivler COVID-19 Tedbirleri Hakkında Merak Ettikleriniz

Maldivler’e gitmeden önce otel rezervasyonu gerekiyor mu? 

Evet. Turistik bir tesiste konfirme edilmiş bir rezervasyonunuz olması gerekiyor.  Transit aktarmalar dışında Maldivler’de seyahatiniz boyunca tek bir otelde kalmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca kapıda alacağınız turist vizesi için onaylanmış otel rezervasyonunuzu göstermeniz gerekecektir. 

Vize işlemleri ile ilgili süreçlerde değişiklik var mı?

Daha önce de olduğu gibi varışta ücretsiz sunulan 30 günlük turist vizesi devam etmektedir. Giriş için sunulması gereken belgeler; 

  1. Otel Rezervasyon Belgesi
  2. Uçak Biletleri 
  3. İngilizce Negatif Covid-19 Test sonucu raporu (Ad-Soyad – pasaporttaki gibi, Pasaport Numarası, Testin yapıldığı tarih, Testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi, Test Tipi – PCR ve sonucu mutlaka evrak üzerinde yazmalıdır.) 
  4. Sağlık Beyan Formu X 2 defa doldurulacak.

Sağlık Beyan Formu nasıl doldurulur? 

Sağlık Beyan Formu (HDF) uçuşunuzdan 24 saat önce ve Maldivler’den ayrılmadan önce mutlaka doldurulacaktır. Online olarak doldurulması gereken bu forma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde formu doldururken test sonucunu PDF formatında bu linke yüklemeniz gerekecektir. Doldurma işlemini tamamladıktan sonra sistem size bir barkod verecektir. Pasaport kontrolde bu barkodu okutmanız gerekmektedir. 

Maldivler’e gitmeden önce COVID-19 Testi isteniyor mu? 

Evet, 10 Eylül (dahil) itibariyle Maldivler’e varış yapacak her misafirin en fazla 96 saat önce PCR testi için örnek vermesi gerekmektedir. Test sonucunda mutlaka testin yapıldığı tarih belirtilmelidir. Ülkeye girişte İngilizce negatif Covid-19 Test sonucu ibrazı gerekir. 

Maldivler'e varıldığında COVID-19 Testi isteniyor mu?

Hayır. Sadece COVID-19 semptomları gösteren, ateşi 38 derecenin üzerinde olan, öksürük, hapşırık gibi şikâyetleri olan yolcular ek ücret karşılığında COVID-19 Testi için yönlendirilecektir. 

Otele varmadan önce hangi kontroller yapılıyor?

Tüm turistlere ateş kontrolü yapılacaktır. Ayrıca Maldivler Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testi için seçilebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda bu test ücretsiz olarak yapılabilir. 

Maldivler Sağlık Yetkililerinin rastgele seçtiği PCR testi adayları bu test için herhangi bir ödeme yapmalı mı? 

Hayır, rastgele yapılan bu seçim için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. 

Tatile başlamadan önce 14 günlük karantina süresi gerekli midir? 

Hayır, COVID-19 belirtileri göstermeyen turistler için seyahat başlangıcından önce herhangi bir karantina kuralı bulunmamaktadır. 

Maske zorunluluğu var mı?

Evet. Tüm turistler havalimanında, otele yapılacak transfer süresince ve tüm ortak olanlarda maske takmak zorundadır. 

Havaalanında izlenmesi gereken sosyal mesafe kuralları nelerdir? 

Tüm sosyal mesafe kuralları yolcu terminallerinde mesafe bilgileri ile açıkça işaretlenmiştir. Havaalanı genelinde el dezenfektanları ve hijyen tesisleri bulunmaktadır. 

Otele ulaşım nasıl sağlanıyor?

Bu süreçte herhangi bir değişiklik olmamıştır. Havalimanı yetkililer yolcuları yönlendirmektedir. 

Otellerde sağlık hizmeti veriliyor mu? 

Evet, tüm turistik tesisler sağlık tesislerine ulaşım imkânı, kişisel koruyucu ekipmanları sağlamaktadır. 

Tatil süresi boyunca farklı bir ada ziyareti yapmak mümkün mü? 

Hayır, Turistler yeni bir karara kadar başka bir adayı ya da başkent Male adasını ziyaret edemezler. İki farklı otelde konaklamak isteyen misafirler için ayrıca belirli kurallar belirlenmiştir.

Transit uçağı sebebiyle Male’de kalınması gerekirse süreç nasıl ilerliyor?

Rezervasyon yetkilinizin, seyahatiniz öncesinde transit konaklamanız için gerekli ayarlamaları yapması gerekir. Sağlık Koruma Ajansı tarafında yetkilendirilmiş transit otellerden birini kullanabilirsiniz.

Maldivler’den ayrılmadan önce COVID-19 testi yaptırmak gerekiyor mu?

Bu karar yolculara bırakılmıştır. Döneceğiniz ülkenin kuralları göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. Otel yetkililerine mutlaka öncesinde bilgi verilmelidir. 

Güvenli bir tatil deneyimi için nelere dikkat edilmeli? 

Orijinal dokümanlar için tıklayın!