Sicilya | “Zaman kapsülünde” Bir Yol Hikayesi

sicilya taormina

Kendi coğrafyasına sığmayan bir tarihe sahip olan Akdeniz’in en büyük adası Sicilya… Antik Yunan'dan Araplara, Fenikelilerden Fransız ve İspanyollara kadar birçok farklı medeniyet ve kültürle yoğrulan Sicilya her taşın altında bir hazineyle sizi buluşturacak kadar derin ve zengin! Büyüleyici tarihi kalıntıların arasında zamanda yolculuğa çıkmak, zengin ve farklı kültürlerin ortaya çıkardığı Sicilya mutfağını deneyimlemek, bakir doğasında Akdeniz tabiatıyla kucaklaşmak özetle köklü bir tarihe tanıklık etmek… 

sicilya tarih

Sicilya’da tecrübe edilecek geniş “zamanlar” vardır. Çünkü Sicilya yaşamın kendisidir. Homeros’un Odysseus’un gemisini usulca Amalfi’ye çıkardığı masalsı bir ada, tarihin beşiği, muazzam bir coğrafyadır. Kuzeyinde alevleriyle korku salan volkanik adaları, güneyinde çikolatanın baştan çıkarıcı kokular saldığı Barok Modica’sı vardır. Mitolojileri fısıldayan heykelleri, Yuna mitolojisine ilham veren “cüce filleri” vardır. Katanya, Fontana dell’Elefante’si ve Duomo Meydanı ile eşsizdir. 

sicilya syracuse

Şimdi arabaya atlayıp Sicilya’da kaybolma zamanı! Sicilya’nın en güzel zamanları İlkbahar ve Sonbahar ’da çıkacağınız bu yolculuk, aileniz için unutulmaz bir yol hikâyesine dönüşecek...

Aci Trezza ve Acireale  kasabalarına vardığınızda  mimarinin görkemi yerini tabiatın eşşizliğine ve deniz yaşamının rengarenk balıkçı kayıklarına bırakır. 

sicilya cefalu

Volkanik Etna’nın gölgesindeki şaheser kasaba Taormina’da akordeon dinleyip, ardından Baba filminin çekildiği doğal platolara doğru bir yolculuktur Sicilya. Palermo’nun Barok sanatının zirvesine çıkan sokakları,  Sirakuza Neaopolis Arkeoloji Parkı ve Agrigento’daki Tapınaklar Vadisi’yle Yunanistan’a meydan okur. Canlılığıyla biraz Bodrum belki de Çeşme’dir ama bir şekilde hala “el değmemiştir.” Marsala’da şarap içilir; Trapani’ye kadar giden antik tuz yolu boyunca görsel bir şölen size eşlik eder. Trapani’de Hollanda tipi yel değirmenleri göründüğünde antik tuz yolunun sonuna gelirsiniz. 

Palermo’ya varmadan önünüze düşüveren Zingaro Doğal Yaşam Parkı sizi kendinizden geçirir. Palermo sanatıyla, daracık sokakları ve sokak lezzetleriyle beklemektedir: Sicilya mutfağı geçmişten günümüze gelen tüm gastronomik deneyimlerin zirvesidir. Yüzyıllar boyunca adayı ele geçiren medeniyetlerden Araplar baharatı, Fransızlar sosları ve sebzeleri, İspanyollar yaşamlarının kaynağı domatesi yerleştirmişlerdir raflara. Makarnayı yaşamın merkezine koymuş, adanın leziz deniz mahsulleriyle birlikte baş tacı etmiştir.

sicilya

15 Günlük Sicilya Road Trip Programı hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 132