Sürdürülebilir Pozitif Alışkanlıklar Kazanmanın Tam Zamanı

Bir anda hayatımızın akışını değiştiren salgın nedeniyle evde geçirdiğimiz zaman zarfında farkındalıklarımız da arttı. Hazırlıksız yakalandığımız bir durum ve belirsiz olan bir süreç olsa da biz olumlu tarafından bakalım, aslında bu dönem hepimiz için bir fırsat. Bu süreçte acele etmeden, yavaş bir hızda kendimizi tanımak, farkındalığımızı arttırmak, büyük hedefler ve büyük sözler yerine küçük adımlarla sürdürülebilir alışkanlıklar kazanıp, olumlu davranış değişiklikleri yapmak mümkün! Hayatımızda fark yaratacak, pozitif alışkanlıklar kazanmanın yollarını sizler için yazdık…

Küçük Ayrıntılar Büyük Farkındalıklar Yaratır

Yeni bir şey öğrenmek, yeni bir bakış açısı kazanmak için zaman ayırmaya niyetliyseniz seçenek çok! Yeni bir dil öğrenmeye başlamaktan, yeni bir enstrüman çalmaktan bahsetmiyoruz. Daha basit, aslında günlük koşuşturma içerisinde bakıp görmediğimiz detaylardan bahsediyoruz. Bir ağacın çiçek açtığı yolculuğu izlemek bile doğanın mucizeleriyle farkındalık kazanmak için yeterli. Belki de ağaçlar ilgi alanınıza giriyordur ve ağaç adlarını araştırmaya başlarsınız kim bilir?

Kendi Bahçenizi Yaratın

Evde sebze-meyve yetiştirmek aslında evinizi güzel bir bahçeye dönüştürmenin adımlarından biri. Saksıda yetişen bitkilerle siz de kendi küçük tarlanızı yaratabilirsiniz. Ekimi ve bakımı kolay olan tohumlar size taze lezzetler olarak geri dönecek. Domates, çilek, limon, soğan, sarımsak aklımıza gelen ilk öneriler…

Dünyayı Uzaktan Keşfedin

Dünyayı etkisi altına alan salgının gezegenimizde yarattığı etkilerden biri de hava kirliliğinin azalması. Bu sayede 30 yıl aradan sonra Kuzey Hindistan’dan Himalayalar ilk kez görüntülenebildi! Şuan seyahat edemiyor olmamız bu keyiften tamamen mahrum kalacağımız anlamına gelmiyor. Sanal turlarla dünyanın en güzel şehirlerinin sokaklarında gezebilir, Kuzey Işıklarını Youtube’da canlı seyredebilir, müzelerin koleksiyonlarını keşfedebilirsiniz.

Yeni Eğlencelere Açık Olun

Her zaman kaykay öğrenmek, tırmanış yapmak için zamanınız ve imkânınız var! Nasıl mı? Sosyal medyada bu işin ehli olan insanlar evde eğlenceli deneyimler yaşayabileceğiniz adrenalin dolu videolarıyla bir tık uzağınızda!

Gıda Atıklarınızı Azaltın

Her gün restoranlar tarafından artan yemekler, tüketilmeden bozulan yiyecekler büyük bir israfa yol açarken şimdi gıda israfını önlemek daha kıymetli. Evde olan malzemeleri değerlendirmek, ziyan etmemek, tüketeceğimiz kadar pişirmek okyanusta bir kum tanesi gibi görünse de aslında çok önemli bir adım. Her birimiz bu konuda daha duyarlı olup, bu alışkanlığı kazandığımızda dünyaya yapacağımız iyilik okyanus olacak.

Doğayı Kucaklayın

Evet, hepimiz özgürce dolaşmayı, doğayla buluşmayı özledik. Bu sürecin geçmesini beklerken doğadan kopmak zorunda değiliz. Mesela şuan pencerenizden gelen kuş cıvıltılarını dinlemek bile doğayla buluşmak demek. Tabi, bu ilgi ve merakınızı derinleştirmek istiyorsanız kuşları gözlemleyebilir, doğanın ve doğal yaşamın korunması adına sivil toplum kuruluşlarını destekleyebilir, bu konuda çevrenizin de farkındalık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yerel Alışveriş

Birçoğumuz yurtdışına çıktığımızda "yerli gibi alışveriş" yapıyorduk ancak şimdi günlük alışkanlıklarımız arasında yerel alışveriş hızlı bir giriş yapmış gibi görünüyor. Küçük üreticilerin, yerel işletmelerin desteklenmesi artık günlük davranışlarımızdan biri haline geliyor. Böylelikle yerel üretimi ve üreticiyi destekleyerek ekonomiye katkıda bulunma fırsatı da kazanabilirsiniz.

Temizlik Rutininizi Yeniden Oluşturun

Sürekli evde olduğumuz bu süreç aynı zamanda hijyene ekstra bir özen göstermemizi de gerektiriyor. Daha doğal bileşenlerden oluşan temizlik kürlerini denemek, uygulamak için de bir fırsat. Sirkenin, karbonatın gücünü hafife almayın ve temizlik rutininize dâhil etmeye başlayın. Böylece çevreye duyarlı, doğaya zarar vermeyen içeriklere de dönüş yapmış olacaksınız.

Şimdilik #EvdeKalTürkiyem #EvdenKeşfet #ŞimdiHayalEtSonraSeyahatEt
travel@julesverne.com.tr