Türkiye Turizminde Yol Haritası Açıklandı

Sosyal Mesafeli Tatiller Başlıyor!

Koronavirüs sonrası Türk turizminin toparlanması için oluşturulan yol haritası belli oldu, sosyal mesafeli tatiller başlıyor! Yayınlanan Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı genelgesine göre, hijyen genelgesini sağlayan otel ve restoranlar 27 Mayıs 2020 itibariyle kapılarını açabilecek. Kontrollü normalleşme sürecinde alınacak önlemler ile bu sene tatillere sosyal mesafe damga vuracak! İşte alınacak önlemler ve planlamalar…

Koronavirüs sonrası Türk turizminin toparlanması için oluşturulan yol haritası farklı aşamalardan oluşuyor. 24 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “normalleşme süreci” açıklaması ile hazırlık ve planlamalara başlandı.

4 aşamadan oluşacak normalleşme süreci planı şu şekilde açıklandı:

Aşama 0 (Hazırlık dönemi): 4-26 Mayıs 2020
Aşama 1: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020
Aşama 2: 1 Eylül-31 Aralık 2020
Aşama 3: 1 Ocak 2021- Kovid-19 için aşının geliştirilerek uygulandığı tarih (1 ve 2. aşamada aşı henüz geliştirilerek uygulanmamış ise)

Bunun akabinde ise 25 Nisan 2020 tarihinde turizm sektöründe normalleşme süreci için hazırlanan 4 aşamalı yol haritasının ilk detayları paylaşıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve bakanlığın sektör temsilcileri Türkiye turizminin koronavirüs sonrasında hızla toparlanabilmesi için yol haritası oluşturmuştu. Buna göre ilk aşamada alınacak önlemler aşağıdaki başlıklar ile sıralanmıştı:

Kültür ve Turizm Bakanlığı hijyen çalışmalarını belgelendirebilmek, bu belgeyi uluslararası arenada sunmak amacıyla Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı genelgesini yayınladı. Buna göre,hijyen genelgesini sağlayan otel ve restoranlar 27 Mayıs 2020 itibariyle kapılarını açabilecek.

Sertifika Kuralı

Sertifika kuralı oteller ve transfer araçlarını kapsıyor. Sertifika değerleri arasında otel lobisi, otel odaları, çalışan eğitimleri, açık büfe ve restoranlar, havuz, plaj, toplantı odaları gibi birçok farklı kriter yer alıyor.

Tesislerde Maksimum Doluluk Oranı 

Otel Odalarında Maksimum Hijyen

Açık Büfe Kurallar Değişiyor

Ortak Alanlarda Fiziksel Mesafe Kuralları

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı “Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci” genelgesinin tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

travel@julesverne.com.tr