Türkiye'nin Paha Biçilemez Yürüyüş Rotaları

Türkiye'nin Paha Biçilemez Yürüyüş Rotaları

Arabayla geçerken göremeyeceğiniz güzellikleri kendinize zaman yaratarak keşfetmeye ne dersiniz? Türkiye’nin dört bir yanından sizi heyecanlandıracak yürüyüş yolları ile tarihi, mimari, doğal güzellikleriyle tanışma zamanı. Kimi zaman antik kentleri ziyaret edecek, kimi zaman masmavi suların kenarında yürüyerek manzaraya dalacak, kimi zaman yemyeşil patikalardan geçecek kimi zaman eski uygarlıkların izini süreceksiniz. Frig Yolu’ndan Kaz Dağları Rotası’na; Çamlıhemşin Yayla Rotası’ndan Likya Yolu’na Türkiye’nin doğayla bütünleşen paha biçilemez yürüyüş rotaları….

Likya Yolu

Likya Yürüyüş Yolu

Türkiye’nin en güzel ve en uzun yürüyüş parkurlarından biri Likya Yolu. Muhteşem bir doğa ve antik kentlerle çevrili bu rota aslında 555 km uzunluğunda. Fethiye’ye bağlı Ovacık (Hisarönü) Mevkii’nden başlayan Antalya, Gelikbayırı Köyü’nde sonra eren rota adını da Likyalılardan alıyor. Likya Birliği’nin en önemli merkezlerini kapsayan Likya Yolu üç ana kola ayrılıyor. Batı, Orta, Doğu Likya yolları toplamda 30’a yakın parkuru kapsıyor. Antik Likya’nın zenginliğini yaşatan her parkur farklı yollara çıkarıyor sizi. Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Patara, Olimpos Dağı, Çıralı, Göynük Kanyonu gibi harika noktalardan geçen Likya Yolu kimi zaman sahilden kimi zaman sarp yamaçlardan devam ediyor.

Likya Yolu boyunca 20’den fazla antik kenti ziyaret etmek de mümkün. Grande Randonnée işaret sistemiyle belirlenen parkurlarda keskin dönemeçlerde ve yoğun bitki olan noktalarda kırmızı-beyaz çizgiler izlemeniz gereken rotaları gösteriliyor. Size uygun zorluk derecesinde olan ve yürüyüş yapmak istediğiniz süreye uygun olarak parkur seçmeniz mümkün. Tüm Likya Yolu’nu tamamlamak ise 25-40 gün civarında zaman gerektiriyor.

Hitit Yolu

Hitit Yolu

"Süper güç" olarak anılan dönemin en güçlü devletlerinden biri olan Hititler'in antik kentleri Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva'nın dâhil olduğu Hitit Yolu eski kervan ve göç yollarından geçiyor. Alternatif güzergâhlarıyla birlikte 385 kilometreyi bulan yürüyüş yolu ve 406 kilometre olan bisiklet rotası doğa tutkunları için heyecan verici. Hitit Yolu'nda günübirlik ve uzun süreli parkur alternatifleri mevcut. 7-15 km uzunluğunda değişen günlük parkurlar arasında Alacahöyük-Kalehisar-Mahmudiye; Çatak-Sultanköy-Kızılhamza Göleti; İbikçam-Boğazkale-Hattuşa; İncesu-Kanyon-Kale; Karakaya-Alacahöyük ve Şapinuva-İncesu Kanyonu rotaları var. Uzun parkurlardan ise 32 km uzunluğundaki Alacahöyük-Boğazkale ve 23 km uzunluğundaki Yazılıkaya-Boğazkale Göleti-Hattuşa popüler!

Kaz Dağları

Kaz Dağları Yürüyüş Rotası

Oksijeni, yemyeşil ormanları, ormanlar arasına birer sığınak gibi kurulan ve özgünlüğünü koruyan köyler ile Kaz Dağları rotası doğaseverleri, şehirden uzaklaşmak isteyenleri mıknatıs gibi kendine çekiyor. Edremit'ten Sarıkız'a kadar uzanan 21 bin hektarlık alana yayılan Kaz Dağları Milli Parkı doğayı yeniden keşfedeceğiniz yürüyüş rotalarıyla dolu. Sizi zorlamayacak yürüyüş rotaları için Yayla – Ayı Deresi Parkuru, iki aşamadan oluşan Şahindere Parkurları ve orta zorluk derecesi olan Tozlu-Çeyizdere Parkuru tercih edilebilir. Zorlu parkurlara alışkınsanız Tahtakuşlar-Kapaklı-Dumanlı-Tavşanoynağı-Sarıkız Tepe rotasını mutlaka yapmalısınız.

Çamlıhemşin Yayla Rotası

Çamlıhemşin Yayla Rotası

Karadeniz’in coğrafyasını anlatmaya kelimeler yetmez biliyoruz. Karadeniz yaylalarında kendinizi onlarca farklı rota çıkarabilirsiniz. Çamlıhemşin yaylalarını kapsayan bir yürüyüş rotasıyla ise yaklaşık 1 haftada doğallığını koruyan yemyeşil tepeleri ve köyleri keşfetmek mümkün. Günlük 3-4 saatlik yürüyüşleri kapsayan rota kimi zaman zorlayıcı olabiliyor bu yüzden daha önce yürüyüş tecrübesi olanlar ve kondisyonuna güvenenler için uygun olabileceğini belirtelim. Bu rotada manzaraları ile ünlü olan Sal Yaylası, Pokut Yaylası; az bilinen Samistal ve Hazindak Yaylaları; Trovit, Karunç, Elevit gibi keşfedilmeyi bekleyen muhteşem yaylaları görebilirsiniz. Bölgeyi iyi tanıyan rehberle gezmenizi tavsiye ederiz.

Frig Yolu

Firg Yolu

Antik dönemde Friglerin yaşadığı; bugün Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya arasındaki bölgeyi içine alan Frig Yolu, dönemin antik kalıntılarını kapsayan rotaları kapsıyor. Diğer yürüyüş rotalarından farklı olarak tek bir hat üzerinde ilerlemeyen Frig Yolu'nun 3 farklı parkuru bulunuyor. Bu rotaların kesişme noktası ise Friglerin dini merkezi olarak kabul edilen Midas şehri.  Toplam uzunluğu 506 km olan rotalar ise şöyle sıralanıyor:

Efes-Mimas Yolu, İzmir

Efes-Mimas Yolu

Ege'nin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini gözler önüne seren 709 km uzunluğundaki Efes-Mimas Yolu her adımında etkileyici deneyimlerle dolu. Efes Antik Kenti, Selçuk'tan başlayan ve tarihteki adı Mimas olan Karaburun'da sona eren rota Karaburun, Çeşme, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes ve Selçuk ilçelerini kapsıyor. Güzergâh üzerinde İyonya Uygarlığı'na ait 6 antik kent yer alıyor. Ephesus (Efes-Selçuk), Kolophon (Değirmendere-Menderes), Lebedos (Ürkmez-Seferihisar), Teos (Sığacık-Seferihisar), Klazomenai (İskele-Urla), Erythrai (Ildırı-Çeşme) ve Phokaia (Foça).

Hemen ekleyelim Phokaia'yı görmek istiyorsanız bu uzun parkurdaki Mavi Rota'yı izlemeniz gerekiyor. 49 parkurdan oluşan Yarımada Gezi Rotaları yürüyüş, bisiklet, zeytin, bağ ve mavi rota olarak bölümlere ayrılmış. Her rota Ege'nin farklı bir zenginliğine açılıyor. Rotalar üzerinde belirlenen kamp alanları olduğu gibi rotanızı otellerde konaklayacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 118 veya 132